JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY

JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY.
Projekt profesora pra
žské konzervatoře, virtuózního kontrabasisty, ale též bubeníka a skladatele Tomáše Vybírala, výtvarné skupiny RASTR a producentky Lucie Kukulové, je hudebně-výtvarný počin na motivy cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Záměrem je přiblížit český národní hudební poklad nejen jazzovým fanouškům, ale i světu, kde se tato překrásná skladba hraje méně než u nás. Tomáš Vybíral zpracoval Smetanu naprosto neobvyklým způsobem - nechal se

inspirovat názvy a náladou skladeb a kratičkými hudebními tématy, která dále rozvíjel v jazzových variacích. Vzniklo tak šest originálních kompozic, doplněných písňovými texty, které se daných témat týkají převážně symbolicky. Celek tak tvoří poetickou jazzovou svitu, která nabízí zajímavé obrazy české minulosti i současnosti. Vybíral přizval ke spolupráci členy svého jazzového tria - přední nejen jazzové umělce Ondřeje Štajnochra a Františka Krtičku, zpěvačky Zuzanu Mikulcovou a Zuzanu Dumkovou a dětský sbor Pražští Andělé.

Výtvarná skupina RASTR (www.rastrart.cz) je volným sdružením čtyř umělců: Miloše Englbertha, Jindřicha Hájka, Jakuba Kándla (malíři) a Jiřího Machta(fotograf), kteří na téma Vybíralových skladeb připravili kolekci obrazů.

Premiéra tohoto projektu (koncert a vernisáž obrazů) proběhla 5.listopadu 2012 v Žofín Garden. Na tento den připadá 130. výročí prvního uvedení Smetanovy Mé Vlasti právě na pražském Žofíně. Mediálním partnerem byl Český Rozhlas 2 - stanice Vltava.

JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY je nejen poctou velkému národnímu skladateli, ale zárověň pokorným a vkusným experimentem v propojení hudebních

žánrů, výtvarného a hudebního světa a v neposlední řadě připomenutím síly niterné symboliky témat Smetanových symfonických básní a jejch rezonance do současnosti. 

obraz: Jindřich Hájek - Vltava 2012

Přidat nadpis

Jsem nadpis odstavce. Kliknutím zde můžete přidávat nebo upravovat vlastní text. Můžete zde napsat váš příběh, aby se o vás vaši návštěvníci více dozvěděli.

Sdílet tuto stránku